top of page

RESERTİFİKASYON SINAVI YAKLAŞIYOR !

 

Diyalizde çalışan hekim ve hemşirelerin heyecanla beklediği Diyaliz Resertifikasyon Sınavı’nın  detayları açıklandı.

Türkiye’de yaklaşık 70.000 son dönem böbrek yetmezliği hastası diyaliz tedavileriyle hayatlarını sürdürüyor.  Diyaliz tedavisinin hemodiyaliz(kan diyalizi) ve periton diyalizi (karın diyalizi) olmak üzere 2 formu mevcut. Hemodiyaliz tedavisi için özel ve kamu hemodiyaliz merkezlerinde hekim, hemşire ve teknikerler tarafından gerçekleştiriliyor. Periton diyalizi ise evde hastanın kendisi veya yakını tarafından gerçekleştirilip, periton diyalizi merkezlerinde hastanın takibi yapılıyor. Diyaliz merkezlerinde uzman hekim, sorumlu diyaliz hekimi, hemodiyaliz hemşiresi ve periton diyalizi hemşiresi olarak çalışabilmek için sertifikaya ihtiyaç var. 

Sağlık Bakanlığı yetkilisi Savaş Çamöz, Resertifikasyon Sınavı hakkında DiyalizHaber’e açıklamalarda bulundu: «Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelik’te belirtildiği  üzere Bakanlığın belirlediği eğitim merkezlerinde kurs görüp, yapılan sınavlarda başarılı olanlara bakanlıkça sertifika verilmektedir. Bu sertifikaların geçerlilik süresi 7 yıldır. Bu süre sonunda sertifika sahiplerinin, Resertifikasyon Sınavı ile, sertifikalarını yenilemeleri gerekmektedir.  Resertifikasyon Sınavı’na girip kazanan diyaliz çalışanlarının (uzman hekim, pratisyen hekim ve hemşire) sertifikaları, kazandığı sınav tarihinden itibaren 7 yıl süre ile geçerlidir. Genellikle Mayıs ayında gerçekleştirilen Diyaliz Resertifikasyon Sınavı bu yıl 14.05.2017 tarihinde, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Morfoloji Binası’nda gerçekleştirilecektir. Uzman hekim, pratisyen hekim ve periton diyaliz hemşireleri için sınav saat 11.00 da başlayacak. Hemodiyaliz hemşireleri için ise sınav 2 grup halinde yapılacak. İlk grup için sınavın 13.30 da başlaması ve takiben ikinci grubun sınavının yapılması planlanıyor. Diyaliz Resertifikasyon Sınavı için   bu yıl, 130 Uzman Hekim, 550 Pratisyen Hekim, 71 Periton Diyalizi Hemşiresi ve 550 Hemodiyaliz Hemşiresinin başvuruları kabul edildi. Sınavda adaylardan 60 dakikalık sürede, 5 şıklı 50  test sorusuna cevap vermesi istenecektir. Yanlış cevapların doğruları götürmediği sınavda, başarılı sayılmak için; 100 puan üzerinden 60 puan almak yeterlidir”.


Savaş Çamöz açıklamalarına «Bu sınavın bir özelliği Diyaliz Şubesi tarafından gerçekleştirilecek son sınav olmasıdır. Bundan sonraki sınavlar  Sağlık Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı sorumluluğunda, Diyaliz Eğitim Merkezleri’nde gerçekleştirilecektir» diyerek son verdi.

Konu hakkında  Diyaliz Hekimleri Derneği kurucusu ve DiyalizHaber web sitesinin yöneticisi Dr. Adem Sezen’in görüşlerini aldık. Dr. Adem Sezen: “Bu sınav sertifika ile sağlık hizmeti verilen diğer bölümlere yapılmayıp, sadece diyalizde çalışan hekim ve hemşirelere yapılması sebebiyle, diyaliz sektörü tarafından adaletsiz bir sınav olarak görülmektedir» dedi.

 

Dr. Adem Sezen sözlerini; «Biz DiyalizHaber olarak sektörde çalışan hekim ve hemşirelerin bu sınava hazırlanmalarına destek olmak için,  web sayfamızda DiyalizAkademi adında bir bölüm oluşturduk. Bu bölümde hekim ve hemşireler için, şu ana kadar hazırlanmış soruları ve cevaplarını yayınladık. ​Sınava hazırlanan arkadaşlarımız web sitemize aşırı bir ilgi gösterdi.  Bu sınava girecek tüm hekim ve hemşirelere sınavda başarılar diliyorum” diyerek son verdi.

 (Haber: Hıdır Arslan-DİYALİZHABER)
 

Yayın Tarihi: 22/04/2017

bottom of page