top of page

DİYALİZ HASTALARINDA KANSIZLIK ÖNEMLİ BİR SORUNDUR!

 

Kayseri Eğitim Toplantısı’nda diyaliz hastalarında kansızlık tedavisi masaya yatırıldı.

Ülkemizde son dönem böbrek yetmezliği tanısı ile yaklaşık 65.000 hasta diyaliz tedavileri ile hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Bunların ise yaklaşık 62.000 tanesi hemodiyaliz tedavisi görüyor.

Böbrek yetmezliğinde anemi(kansızlık) önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Böbreğin önemli görevlerinden bir tanesi de kemik iliğinde kan yapımını uyaran hormonu üretmektir. Bu hastalarda kan yapıcı hormon içeren ve demir takviyesi yapan ilaçlar tedavide önemli bir yer tutmaktadır. 

 

Diyaliz Hekimleri Derneği (DİHED) ve Türk Nefroloji Derneği(TND) Kayseri Şubesi tarafından ortaklaşa Kemal Koçak Restaurant’ta  düzenlenen “Kronik Böbrek Yetmezliği Anemi Tedavisinde ESA Kullanımı ve Biyolojik Ajanlar” adlı toplantıda anemi ve tedavileri tüm yönleriyle ele alındı. 

DİHED'i temsilen DİHED Başkan Yardımcısı Dr. Hakkı Gökhan Eryılmaz derneği ve kuruluş amaçlarını anlatan bir açılış konuşması yaptı. Toplantıda DİHED Kayseri Bölge Sorumluları Dr. Orhan Kuruşcuoğlu ve Dr. Erdem Uzun da hazır bulundu.  

 

TND Kayseri Şube Başkanı Prof. Dr. Oktay Oymak ve Erciyes Üniversitesi Nefroloji Bilim Adı Başkanı Prof. Dr. Murat Hayri Sipahioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı toplantıya Kayseri ve çevre illerden böbrek yetmezliği ve diyaliz tedavisi ile ilgilenen hekimler yoğun ilgi gösterdi. Konuşmacı ve katılımcıların  interaktif olarak katılımıyla gerçekleşen toplantıda, anemi tedavisindeki son yenilikler tartışıldı. 

 

Toplantı sonrası DiyalizHaber’e açıklama yapan DİHED Başkan Yardımcısı Dr. Hakkı Gökhan Eryılmaz: “DİHED 2006 yılında kurulmuş olmasına rağmen son üç yıldır gerçekleştirdiği multidisipliner hekim derneği bakış açısıyla hızla büyümektedir. Derneğimize böbrek yetmezliği ve diyaliz hastalarına hizmet veren tüm hekimler derneğimize üye olabilmektedir. Şu an için derneğimizin yaklaşık 400 hekim üyesi vardır. DİHED olarak sahadaki hekimlerin yönetime katılmasına ve görüşlerine önem veriyoruz. Bu sebeple Türkiye’de oluşturduğumuz 16 bölge temsilciliği ile örgütlenen derneğimiz “sahadaki hekimlerin sorunlarına, eğitim ihtiyaçlarına destek olmaya, diyaliz tedavisinin verilmesinde hastaların yaşadığı sorunları saptamaya ve çözüm oluşturmaya çalışıyoruz. Anemi konusu da bu açıdan hastalarımız için en önemli konulardan birisidir” dedi.

Diyaliz sektörünün şu an için ana sorunu ve gündemi nedir sorusuna  Dr. Hakkı Gökhan Eryılmaz; ”Diyaliz sektörü merkez işletmecileri, hekimleri, hemşireleri, teknikerleri ve diğer çalışanları olarak aynı amaç etrafında buluşmuştur. Diyaliz sektörünün ana amacı diyaliz tedavisi gören hastaların yaşam kalitelerini artırmak ve yaşam sürelerini uzatmaktır. Son yıllarda ekonomide yaşanan gelişmeler sektörü hizmet veremez konuma doğru sürüklemektedir. Sektörün ekonomik sorunlarına Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinin bir an önce çözüm bulmaya davet ediyoruz” şeklinde cevap verdi.  

 

Dr. Hakkı Gökhan Eryılmaz sözlerine; “Bu toplantının gerçekleşmesinde katkıları olan hocalarımıza, bölge temsilcilerimize, üyelerimize ve tüm katılımcılara sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum” diyerek son verdi. DİYALİZHABER

Yayın Tarihi: 14/12/2019

bottom of page