top of page

DİHED: DİYALİZ SEKTÖRÜNÜN VE HEKİMLERİN SORUNLARINI BİLİYORUZ !

Diyaliz Hekimleri Derneği’nin Olağanüstü Kurul Genel Kurulu'nda Yeni Dernek Yönetimi Oybirliği İle Seçildi. 
 

2006 yılında Dr. Adem Sezen ve arkadaşları tarafından diyaliz sektöründe hizmet veren hekimlerin sorunlarına çözüm üretmek ve sektörün gelişmesine destek olmak amacıyla kurulan Diyaliz Hekimleri Derneği (DİHED) 26 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Armada Otel’de Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. 

 

Olağanüstü Genel Kurul öncesinde hekimlere yönelik eğitim toplantısı gerçekleştirildi. Eğitim toplantısı dernek genel sekreteri Uz. Dr. Hıdır Arslan’ın açılış konuşması ile başladı. Doç. Dr. Zeki Aydın «Kronik Böbrek Yetmezliğinde Kemik-Mineral Bozuklukları» ve «Lantanyum Karbonatın Hikayesi», Doç. Dr. Burçak Gümüş ise «Hemodiyaliz Hastalarının Damaryolu Sorunlarında Girişimsel Radyolojinin Yeri» konulu sunumlarını gerçekleştirdiler. Hekimlerin yoğun ilgisi ve aktif katılımı ile bilimsel toplantı hekimlerden tam not aldı. 

Takiben Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’na geçildi. İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu’nu takiben divan kurulu belirlendi. Dernek başkanı olarak Dr. Mehmet Gürhan Bilgiç derneğin bu dönemde yaptığı çalışmaları anlattı, olağanüstü genel kurul ile yönetime gelecek ekibe başarılar diledi. 

Son zamanlarda sektörün gündeminde olan yeni yönetmelik çalışmaları genel kurulda tartışmaya açıldı. Genel Kurul tarafından Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelik’ te bulunan «her tedavi seansı için, 30 hasta için bir; 31 ilâ 60 hasta için iki ve müteakip her otuz hasta için ilâve bir sertifikalı tabip bulunur» maddesinin hekimler aleyhine değişmesi halinde  hekimlerin ve hastaların haklarını korumak için  her türlü idari ve hukuki yola başvurulması için, oybirliği ile, seçilecek yeni yönetime yetki verildi. 


Daha sonra Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu seçimleri yapıldı. Diyaliz Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu’na Hıdır Arslan, Ziya Dedeoğlu, Şule Ekim, Tuna İnam,  Mesut Kösem, Yakup Süleymanoğlu ve Aslı Şanlı Karaman oybirliği ile seçildi. Üyeler tarafından, yeni yönetim kurulunda yüksek oranda kadın hekimlerin de yer almasının olumlu bulunduğu belirtildi.  

Seçimler sonrası dernek yönetimi ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirerek, görev dağılımlarını yaptı. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na  Hıdır Arslan, Başkan Yardımcılığı’na Yakup Süleymanoğlu, Genel Sekreterliğe Mesut Kösem ve Muhasip olarak Tuna İnam seçildi.

Diyaliz Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Uz. Dr. Hıdır Arslan DiyalizHaber’e yaptığı açıklamada « Öncelikle bizi oybirliği ile yönetime seçtikleri için yönetim kurulumuz adına tüm  üyelerimize teşekkür etmek isteriz. Biz dernek olarak diyaliz sektörünün ve böbrek yetmezliği hastasına hizmet veren tüm hekimlerin sorunlarını biliyoruz  Diyaliz Hekimleri Derneği sektörün ve hekimlerin sorunlarına çözüm bulmak için elinden gelen her türlü çabayı ve işbirliğini gösterecektir» dedi. 


Uz. Dr. Hıdır Arslan sözlerine «Derneğimiz  diğer sivil toplum kuruluşları, dernekler, vakıflar, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile ortak çalışmalar yapmayı hedeflemektedir. Diyaliz komplike bir tedavidir. Bu alanda başarı; ilgili hekimlerin koordine ve bir ekip olarak çalışmasıyla mümkündür. Derneğimize sadece diyaliz hekimlerini değil; diyaliz hastasının yaşam süresinin artması, yaşam kalitesinin yükselmesi ve sektör için katkı vermek isteyen, ilgili branş hekimlerini de  üye olmaya, çalışmalarımıza katılmaya bekliyoruz» diyerek son verdi.  

Haber: Aslı Şanlı Karaman / DİYALİZHABER

Yayın Tarihi: 02/12/2017

bottom of page