top of page

DİYALİZ HEKİMLERİ DERNEĞİ DİYALİZDE ÇALIŞAN HEKİMLER İÇİN ASGARİ ÜCRET TARİFESİ YAYINLADI !

 

Diyaliz sektörü, diyaliz merkezlerinde çalışacak diyaliz hekimi bulmakta zorluk yaşıyor.

Kronik böbrek yetmezliği ülkemizde önemli bir sağlık ve toplum sorunu olarak güncelliğini sürdürüyor. Son dönem böbrek yetmezliğinde en sık kullanılan yöntem hemodiyaliz olup, hemodiyalizi böbrek nakli ve periton diyalizi izliyor.

Hemodiyaliz işlemi diyaliz merkezinde diyaliz hekimleri gözetiminde diyaliz hemşireleri ve diyaliz teknikerleri tarafından gerçekleştiriliyor.  Nefroloji Uzmanları ve Sertifikalı Uzman Hekimler ise hastaların aylık takiplerini yapıp, tedavilerini düzenliyor. Şu an için yaklaşık 65000 hastamız hemodiyaliz tedavisi ile hayatlarını sürdürmektedir.

Diyaliz Hekimleri Derneği (DİHED) Genel Sekreteri Op. Dr. Mesut Kösem DiyalizHaber’e yaptığı açıklamada “ Diyaliz Hekimleri Derneği 2006 yılında kurulmuş olup, bugün itibariyle yaklaşık 360 hekim üyemiz mevcuttur. DİHED nefroloji ve diyaliz alanında çalışan hekimlerin üye olduğu, multidisipliner hekim derneğidir.” dedi.

Op. Dr. Mesut Kösem açıklamalarına; “Son yıllarda diyaliz merkezlerinde çalışan hekimler çalışma saatlerinin uzunluğu, hekim maaşlarının düşüklüğü ve çalışma koşullarının zorluğu gibi sebeplerle diyaliz alanından ayrıldılar. Hemodiyaliz tedavisinde en önemli faktörlerinden birisi de tecrübeli ekiple yapılmasıdır.  Diyaliz merkezlerinin diyalizde çalışacak hekim bulmaları oldukça zorlaşmıştır. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda Diyaliz Hekimleri Derneği olarak Nefroloji Uzmanı, Sertifikalı Diyaliz Uzmanı ve Diyaliz Hekimlerinin alacağı ücretlerle ilgili olarak asgari ücret tarifesi yayınladık. Bu şekilde hekim maaşlarının belli seviyenin altına düşmesine engel olarak, sektörün hekim bulmakta yaşadığı zorlukların azalmasını hedefliyoruz. Bundan sonra her yıl derneğimiz tarafından oluşturulan komisyon ile Asgari Ücret Tarifesi belirlenerek derneğimiz web sitesinden yayınlanacaktır.” diyerek sona erdi. DİYALİZHABER

Yayın Tarihi: 31/01/2021

bottom of page