top of page

İSTANBUL’DA HEMODİYALİZ HASTALARINA DAMARYOLU HİZMETİ VEREN “DİYALİZ CERRAHİSİ PROGRAMI” UYGULAMAYA GİRDİ!

Gelişmiş ülkelerde damaryolu operasyonları bu konuda uzmanlaşmış merkezlerde gerçekleştiriliyor.

Hemodiyaliz son dönem böbrek yetmezliğinde sıklıkla uygulanan tedavi seçeneğidir. Hemodiyaliz işlemi diyaliz merkezlerinde 4 saatlik seanslar şeklinde haftada 3 seans olacak şekilde gerçekleştiriliyor. Şu an için ülkemizde 65.000, dünyada ise 3.000.000 hasta hemodiyaliz sayesinde yaşıyor. Hemodiyalizin uygulanabilmesi için hastanın damaryolu denilen yüksek miktarda kan sağlayan bir sistemin oluşturulması gerekiyor. Bu sıklıkla hastanın kolunda oluşturulan fistül veya greft (yapay damar) olurken, bazen de boyundan büyük bir toplardamara takılan katater olabiliyor. Katater ile hemodiyalize giren hastaların yaşama süresi daha kısa ve yaşam kalitesi daha düşük olduğu belirtiliyor.

İstanbul’da bulunan Çakmak Erdem Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Oral Hastaoğlu yönetiminde hemodiyaliz hastalarına damaryolu hizmeti vermek için “Diyaliz Cerrahisi Programı” adı verilen bir çalışma başlatıldı. Bu program ile hastalara fistül, greft ve katater ameliyatları yanında, endovasküler yöntemlerle tıkanmış fistüller çalışır hale getirilebiliyor.

Konu hakkında DiyalizHaber’e açıklama yapan Doç. Dr. İsmail Oral Hastaoğlu “Gelişmiş ülkelerde damaryolu operasyonları bu konuda uzmanlaşmış ekipler tarafından bu konuda uzmanlaşmış merkezlerde gerçekleştiriliyor. Hastanemizde oluşturduğumuz “Diyaliz Cerrahisi Programı”nın ülkemizde bu konuda spesifik çalışan ilk ve tek program olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizde hastalar özellikle fistül ve greft operasyonları konusunda tecrübeli ekiplere ulaşmakta zorluk çekiyor. Yaptığımız çalışmalar ile kısa zamanda referans gösterilen bir merkez olmayı hedefliyoruz. Damaryolu sorunu yaşayan veya damaryolu oluşturulmasında sorun yaşayan hastaları hastanemize bekliyoruz” dedi. DİYALİZHABER

“Diyaliz Cerrahisi Programı” hakkında detaylı bilgi için www.diyalizcerrahisi.com adlı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yayın Tarihi: 30/04/2024

Yorumlar (3)

Misafir
30 Nis

Burada yapay damar ameliyatları da yapılabiliyor mu? Kataterden kurtulmak istiyorum.

Beğen
Misafir
01 May
Şu kişiye cevap veriliyor:

Evet. Yapay damar (greft) ameliyatları yapılıyor.


Beğen

Misafir
30 Nis

Diyaliz hastalarının en önemli sorunlarından birisi fistül ve katater sorunlarıydı. Böyle merkezlerde uzman doktorlar tarafından hastalar şifa bulabilir.

Beğen
bottom of page