top of page

YENİ DİYALİZÖR TEKNOLOJİSİ, HEMODİYALİZ TEDAVİSİ GÖREN HASTALARIN YAŞAM KALİTESİNİ VE YAŞAM SÜRESİNİ ARTTIRIYOR!

Diyaliz Hekimleri Derneği tarafından düzenlenen eğitim toplantısında, MCO Theronova adlı yeni diyalizör diyaliz hekimlerine tanıtıldı.

Hemodiyaliz ülkemizde ve dünyada kronik böbrek hastalığı tedavisinde en sık kullanılan tedavi şeklidir. Bu tedavi hastanın damaryolundan alınan kanın, yapay böbrek görevi gören bir diyalizörden (filtre) geçirilip; üre, fazla sıvı ve diğer zehirli maddelerden temizlenmesi prensibine dayanıyor. Bu diyalizörün özellikleri diyalizin kalitesini ve hastanın şikayetlerini etkiliyor.

Ülkemizde yaklaşık 65.000 son dönem böbrek yetmezliği hastası hemodiyaliz ile yaşamını sürdürüyor. Hemodiyaliz konusunda yeni çalışmalar dünyada hızla devam ediyor.

Diyaliz Hekimleri Derneği (DİHED) tarafından 26/05/2024 tarihinde Kalyon Hotel’de “Hemodiyalizde Güncel Yaklaşımlar: Yeni Nesil Diyalizörler, Genişletilmiş Hemodiyaliz Tedavisi” adlı bilimsel toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Prof. Dr. Mehmet Rıza Altıparmak yaptığı sunumda Baxter firması tarafından geliştirilen, Türkiye pazarına yeni giren MCO THERANOVA adlı yeni nesil diyalizörün tedavide getirdiği yenilikler diyaliz hekimlerine anlatıldı.

Eğitim Toplantısında, Prof. Dr. Mehmet Rıza Altıparmak yaptığı sunumda geliştirilen yeni nesil diyalizörün klasik diyalizörlere göre; hastaların hastaneye yatış oranlarını azalttığını, ilaçlara duyduğu ihtiyacı azalttığını,  toplam bakım maliyetini düşürdüğünü, kaşıntı şikayetlerini azalttığını, huzursuz bacak sendromunu tedavi ettiğini ve yaşamdan daha fazla keyif almalarını sağladığını vurguladı.

Toplantının tartışma bölümünde konuşmacılar; Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve bazı özel diyaliz merkezlerinde kullanılan yeni nesil diyalizörün, hastaların yaşam kalitesi üzerine yaptığı olumlu etkileri bizzat yaşadıklarını belirttiler.

Toplantı hakkında DiyalizHaber’e açıklama yapan Diyaliz Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Sadi Kemal Alim Arslan “Derneğimiz tarafından gerçekleştirilen bu bilimsel toplantı çok başarılı geçti. Üyelerimiz olan diyaliz hekimleri yapılan sunum ile yeni nesil diyalizörü yakından tanıma fırsatına kavuştu. Bu diyalizörün Türkiye pazarına girmesi ile diyaliz hekimleri, uygun hasta grubundaki hastaları için alternatif bir tedavi modeline kavuştular. Bu başarılı toplantıya katılan hocalarımıza ve üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim.” dedi. DİYALİZHABER

Yayın Tarihi: 26/05/2024

Yorumlar (4)

Guest
May 28


Ben 24 iyilik bir dializ hastası olarak şunu merak ediyorum

Ülkemizde kullanılıyormu kullanılıyorsa tüm merkezlerde kullanacaklar mi acaba gerçekten anlattıkları kadar etkilidir keşke birde dializ saatini 3 saate dusurebilecek bir sistem olsa ne güzel olurdu

Beğen

Zafer Özcivan
Zafer Özcivan
May 27

Biz diyaliz hastaları için muhteşem bir haber.Ancak tüm diyaliz merkezleri sistemi değiştirmesi gerekecek.

Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

ZAFER ÖZCİVAN

Beğen

Guest
May 27

Ben 10 yıldır diyalize giriyorum. Ben de huzursuz bacak sendromu var. Acaba ben de bunu kullansam bu dertten kurtulur muyum?

Beğen

Guest
May 27

Bu diyalizör ne zaman diyaliz merkezlerinde kullanılmaya başlanacak?

Beğen
bottom of page