top of page

DİYALİZ HEKİMLERİ SEKTÖR SORUNLARINDAN AZADE DEĞİLDİR!

Diyaliz sektörü temsilcileri Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ı makamında ziyaret etti.

Resmi Gazete’de 8 Şubat 2022 tarihinde yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği’yle (SUT) muayene, ameliyat, tetkik, girişimsel işlemler, tıbbi malzemelerin yeni işlem puanları artırıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sözleşme-protokol yaptığı tüm sağlık hizmet sunucularından satın aldığı sağlık hizmetleri için güncellenen yeni fiyat tarifesine yaklaşık yüzde 35- 75 oranında zam yapıldı.

Bu yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği ile hemodiyaliz seans ücretine de % 50 zam yapılmıştı. Hemodiyaliz seans ücretine yapılan zam son 25 yılda gerçekleşen en yüksek zam oranı olarak dikkat çekiyor.

Hemodiyaliz seans ücretine yapılan zam için katkıları sebebiyle sektördeki dernek ve vakıf temsilcileri Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarete Böbrek Hasta Haklarını Koruma Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği (BÖHAK) Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Acar, Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği’ni (DİYAMER) temsilen Dr. Güner Yenigün ve Özkan Çakıroğlu, Türk Böbrek Vakfı (TBV) adına Vakıf ve Diyaliz Merkezleri Koordinatörü Lütfi Kona, Diyaliz Hekimleri Derneği (DİHED) adına Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Sadi Kemal Alim Arslan ve Genel Sekreter Op. Dr. Mesut Kösem katıldı. Ziyarette sektör sorunları konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. 

Ziyaret sonrası DiyalizHaber’e açıklama yapan DİHED Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Sadi Kemal Alim Arslan “Bakan yardımcımıza Ocak ayında yaptığımız ziyaret sonrası, diyaliz geri ödeme rakamına yapılan zam nedeni ile teşekkür ettik. Bazı sektör sorunlarını tekrar hatırlattık, verilen zammın henüz kasaya girmeden eridiğini belirttik. Aslolan zam değil enflasyonun durdurulması ve düşürülmesi, güven algısı hakim öngörülebilir, sürdürülebilir bir ekonomik ortamdır. Diyaliz hekimleri sektör sorunlarından azade değildir. Diyaliz Hekimleri Derneği olarak elimizden gelen katkı ve çaba ile bundan sonra da başta hekimlerimiz, hastalarımız ve sektörün yanında olduğumuzu belirtmek isterim.” dedi.

Yayın Tarihi: 21/05/2022

bottom of page