top of page

 

21. YÜZYILIN KALİTELİ HEMŞİRESİ NASIL OLUNUR ? 

Bu tarz yazıların başlıklarına dikkat ettiyseniz bu yazının da başlığının da  ‟21. Yüzyılın başarılı hemşiresi nasıl olunur?”  olması gerektiğini fark edersiniz. Fakat ben bilerek böyle bir başlık attım. Çünkü şimdiye kadar edindiğim eğitim ve klinik deneyimler, öncelikle başarıyı değil de; kaliteli olmayı hedeflemek gerektiğini fark ettim.

Aslında hangi mesleği veya hangi işi yapıyor olursanız olun, kaliteli bir kişi olma misyonunuz var ise; kalitenin oranı ile birlikte başarı ve maddi kazanç da artmaktadır.

Şimdi sırasıyla kaliteli hemşire olmanın yollarını 8 maddede açıklamaya çalışalım:

1.Tutku- Tutku; her şeydir. Neden her şey? Çünkü yaşamak bile tutku isteyen bir olgudur. Tutkunun temelini ise, sevmek oluşturur. Gelişmiş dünyamızda bozulmuş algılarımızla kendimizi bile sevmeme durumları ile karşı karşı kalırken, bir mesleği veya bir işi sevmek daha zor olabiliyor. Açıkça söylemek istiyorum. Sevmediğiniz bir mesleği yapmayınız. Gerçekten sizi zorlayan birileri yok. Vazgeçilmeyecek paralarda kazanmıyoruz. Aynı parayı, biraz daha yorucu, belki çalışma saati biraz kaliteli insana fazla olan bir işte, en azından sevdiğiniz bir işte, çok rahatlıkla kazanabilirsiniz.

2. Çaba- Çalışmak, gerçekten çoğu kişinin istemediği bir durum. Bunu iş ortamında daha net görüyoruz. Ve bu çalışmayı sevmeyen kişiler de, bir o kadar hızlı yükselmek ve maaşlarının artışını istiyorlar. Bunun olmayacağını ve olmadığını zamanla fark ediyorlar. Atalarımız ‘işleyen demir ışıldar’ demişler. Yani çalışırsanız fark edilirsiniz. Fark edilirseniz, kaliteli bir kişiye dönüşürsünüz. Gerçekten bir şeyi yapmanın temeli; çalışmak. Oturduğu yerden hayallerine sadece zenginler ulaşabiliyor.

3. Odaklanın- Bu zor bir durum. Nasıl mı? Dünyamızda ilgimizi dağıtan o kadar çok şey var ki; odaklanmak için ekstra bir enerji sarf etmeniz gerekli. Sevdiğiniz bir şey uğruna çabalamalı ve bu çabayı da yoğunlaştığınız bir alanda yapmalısınız. Geniş bir alanda çalışırsanız, yüzeyel kalabilirsiniz. Nokta atışı alanlarda, yoğunlaşıp çalışmak gerçek başarıyı getiriyor. Örneğin; nobel ödülü alan kişilere baktığımızda, hepsi de bir komponentleri incelemişler, hem de yıllarca sonunda buldukları şey, onlara başarıyı getirmiş.

4. Biraz zorla- Herkesi çevreleyen bir sınır vardır. Kalbimizde, çevremizde ve beynimizde. Bu sınırların dışına çıkmak için her anlamda kendimizi zorlamalıyız. Bir söylem vardır, reklamcılık sektöründe, bu durumu o söz çok iyi anlatır. Der ki, o söz; ‟ Kutunun dışında düşün”  Doğruluk payı olsa da, bence kutunun içinde olmadan, o kutunun sınırlarını zorlamadan dışında düşünülemez. Bunun için, kendimizi her anlamda, o zorluğu yenecek şekilde eğitmeliyiz.

5. Fikir üret- Yeni bir şeyler yapmak için, yapmanız gereken ilk şey, düşünmek ve fikir üretmektir. İlk zamanlarda üretilen fikirlerden siz bile hoşnut olmayabilirsiniz. Fakat uzun süre sonra, edindiğiniz diğer donanımlar ile fikirlerinizin çok orijinalleştiğini göreceksiniz. Ve her fikrinizi not alınız. Bunu mümkünse bir ajanda ile yapın ve arşivleyin.

6. Gelişim- Kendinizi ve yaptığınız işi, her anlamda her konuda geliştirmeye çalışın. Gelişim demek; değişim demektir. Birileri olduğu yerde sayarken, siz gelişim için çalışırsanız, çok rahatlıkla fark edilirsiniz.

7. Yarar- Hemşirelik mesleğinin temelinde var, yarar zaten. Bunu yapmıyorsanız, zaten evinizin temelini sağlam atmamışsınızdır. Bu temel olmazsa, her rüzgar eviniz için bir risk, her depremde bir felakettir. Bunu öncelemenin yolu belki hemşirelik mesleğinin ilk eğitim zamanları oluşmaktadır. Ne kadar sağlam olmasa da temeli iyi bir güçlendirme, iyi dayanıklı hale getirmek mümkündür.

8. Devamlılık- Her anlamı ile değişen bir dünyada, devamlılığı sağlamak gereklidir. Üremek gibi. Bir umudun göstergesidir. Çalışarak, bir şeyler üreterek de olsa süreklilik sağlanmalıdır. Görüyoruz ki hemşirelik mesleğinde, süreklilik neredeyse hiç bir konuda sağlanamamıştır.

Bir kere yaparsın şans derler, iki kere yaparsın tesadüf derler, üç kere yaparsın istikrar derler. Biz hemşirelik eğitiminde, girişimcilik kültürünü hiç vermeden öğrencileri, mezun ediyoruz. İktisat, reklamcılık vs. olması gerekli diye düşünüyorum. Fakat bana ‘bu olmaz’ diyenlerin çoğunun klasik eğitim anlayışına sahip olduğunu düşünüyorum. Dünya bu kadar hızlı değişirken, eğitimin içeriği, sunum şekli vs. hepsinin de o hızda değişmesi lazım. Devamlılık, ancak entellektüel bir hemşire oluşturulabilirse sağlanabilir.

Kaliteli bir insan olmanızı sağlayan diğer etmenler ise; mesleğinizde temel donanımlarınızın üzerine ek donanımlar eklemenizdir. Bunlar; iyi bir istatistik bilmek, iyi bir kod yazımı bilmek, iyi bir tasarım yapmak, iyi bir resim çizmek, iyi bir iletişim becerisi kazanmak, iyi bir yönetsel beceri kazanmak.

 

Taner Onay

taneronay@gmail.com

 

Acil Servis Hemşiresi

Koç Üniversitesi Hastanesi

Yayın Tarihi: 03/10/2016

bottom of page