top of page

Ebru Tecer Uzunalp

ebru.tuzunalp@gmail.com

 

BANA ZAMAN TANIR MISIN ?

 

Biraz zamanınız var mı? Sizlerle paylaşacağım satırları okumak için zaman ayırabilir misiniz? 


Evet zaman! İçinde bulunduğumuz çağda en fazla fakirliğini çektiğimiz, ihtiyaçlarımızdan biri haline gelen zaman… Ya da bol bol boşa harcadığımız ve de harcadığımızın farkına bile varamadığımız zaman…

 
Aslında ne kadar da önemli değil mi zaman… 


Her sabah uyandığımız hayat denen tiyatroda bize sunulan rolü oynarken, istediğimiz gibi harcayabiliriz, bize sunulan zamanı.  


Bir bilim insanı olarak asırlar boyu adımızdan söz ettirebilecek buluşlara imza atabilir, bir sporcu olarak bedenimizin sınırlarını zorlayarak tarihe giren rekorlar kırabilir, güzel sanat eserleri ile insanlığın ruhunu besleyebilir ya da iyi, yardımsever, güvenilir, gururlu, açık sözlü, çalışkan bir insan gibi yazamayacağım kadar çok fazla sıfatları edinebiliriz.   
Aslında farkında olmadan yaptığımız her olumlu ya da olumsuz davranışta ve düşüncede bir başkasının hayatına bilmeden de olsa dokunuyor ve belki de yaşam sürecinde dokunmaya devam ediyoruz.


Sizce Nicola Tesla 1800’lü yılların sonlarında ‘‘elektriğin kablosuz taşınabilmesi’’ gibi bir buluş ile modern dünyayı inşa ettiğini biliyor muydu?  Modern dünyada tıp bilim adamlarının buluşlarını geliştirmede yardımcı olabileceğini hiç düşünmüş müydü?   


Ya Fümet Anıt Abhary… Organlarını bağışlarken sadece tek bir organıyla diyalizde geçirdiğim zamanları hayatımı inşa etmekte kullanabileceğimi hiç düşünmüş müydü? Hayatıma dokunarak bana zaman tanıyabileceğini ve benimde hayatımın küçük anlarında başkalarının hayatlarına küçük dokunuşlar yapabileceğimi biliyor muydu?


Organ bağışı ile tamamladığımız zamanımız sonrasında başka hayatlara dokunabilir, bilmediğimiz insanların yaşamlarını verimli olarak sürdürmelerine yardımcı olabiliriz.


Sizlerde tanımadığınız insanların hayatlarına dokunmak istemez misiniz? 


Organlarınızı bağışlayarak, küçük bir çocuğa parkta oynayabilme ya da bir annenin çocuklarını büyütebilmesi için zaman tanıyabilirsiniz.   
 

Yayın Tarihi: 14/12/2017

bottom of page