top of page

ÇOCUKLARDA BÖBREK HASTALIĞINI ÖNLEMEK İÇİN ERKEN DAVRANMALIYIZ!

Dünya Böbrek Günü etkinlikleri başlıyor.

 

Dünya Böbrek Günü, tüm dünyada her yıl Mart ayının ikinci perşembe günü kutlanmaktadır. Bu günde ve haftasında yapılan paneller, konserler, yürüyüşler, görsel medyadaki programlar, basılı yayınlar ile böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda,  toplumun bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu sene 11. kez kutlanacak olan, Dünya Böbrek Günü’nde tema olarak “Çocuklarda Böbrek Hastalıkları” slogan olarak ise  “Önlemek İçin Erken Davran”  belirlenmiş.

 

Diyaliz Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adem Sezen, “Dünya Böbrek Günü” sebebiyle açıklama yaptı; “Böbrek hastalıkları ülkemizdeki insanların %15'inde değişen derecelerde bulunmaktadır. Böbrek hastalığı bulunanların büyük

Yayın Tarihi: 05/03/2016

çoğunluğu kendilerinde böyle bir hastalık olduğunun farkında değildir. Böbrek hastalıkları değişik derecelerde böbrek fonksiyonlarını bozarak, kronik böbrek yetmezliğine sebep olur. Ülkemizde yaklaşık 75.000 hasta son dönem böbrek yetmezliği tanısı ile diyaliz tedavileri uygulamakta veya böbrek nakilli olarak takipleri yapılmaktadır. Bu hasta sayısı aslında; buzdağının görünen yüzüdür. Bunun dışında yüzbinlerce hasta, böbrek yetmezliği hastası olduğunu bilmeden aramızda yaşamaktadır. Böbrek hastalıkları, erişkinlerde olduğu gibi çocuk yaş grubunu da tehdit etmektedir. Ülkemizde binlerce çocuğun böbrek hastalıkları sebebiyle tedavisi sürmektedir. Erişkinlerde gördüğümüz böbrek yetmezliğinin bir çoğunun sebebi, çocuklukta görülen enfeksiyon, nefrotik sendrom, polikistik böbrek hastalığı gibi hastalıklar olabilir. Çocuklarda böbrek yetmezliğinin sebeplerine bakarsak; doğumdan 4 yaşına kadar, doğumsal anomaliler  ve genetik hastalıklar önde gelen sebeptir.  5-14 yaş arasında; kalıtsal hastalıklar, nefrotik sendrom ve sistemik hastalıklar, 15-19 yaş arasında ise  glomerülleri etkileyen hastalıklar böbrek yetmezliğinin en sık sebepleridir.  Bu hastalıklar, çocukluk çağında erken saptanmalı ve tedavileri en doğru şekilde yapılmalıdır". 

 

Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Hem. Ayten Karakoç ise, Dünya Böbrek Günü hakkında : “ Derneğimiz olarak Dünya Böbrek Günü sebebiyle bir çok etkinlik planladık. Bu seneki temanın çocuklarda böbrek hastalığı olması sebebiyle çocuklarda böbrek hastalıklarını ele aldık. İstanbul’da ve İzmir’de yapacağımız toplantılar ve etkinliklerde “Çocuklarda Böbrek Hastalıkları ve Tedavisi” konulu eğitim toplantıları ve paneller organize edeceğiz” dedi. Ailelerin, öğretmenlerin, sağlık personelinin ve sağlık politikasını belirleyen kurumlarımızın dikkatini çocuklardaki böbrek hastalıkları konusuna çekmek isterim. Çocuklarımızı doğru teşhis ve tedavi edebilirsek; geleceğimizi güvenle inşa edebiliriz ” açıklamasını yaptı.(Haber: Sevginar Şentürk – DİYALİZHABER)

bottom of page