top of page

ÇOCUK NEFROLOJİ  OLGU PANAYIRI İZMİR'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 

Çocuk Nefroloji Derneği Tarafından Yapılan Toplantıda Çocuklarda Böbrek Hastalıkları Olgularla Tartışıldı. 

Böbrek hastalıklarının önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu dünyada ve ülkemizde kabul edilmektedir.  Böbrek hastalıkları erken tanı, düzenli takip ve yeterli tedavi edilmediğinde son dönem böbrek yetmezliğine dönüşmekte; bu durumda diyaliz tedavileri veya böbrek nakli gibi komplike ve maliyetli tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Böbrek hastalıkları çocuk yaş grubunda da yaygın ve ihmal edilen bir hastalık grubu olarak gözükmektedir.

 

Çocuk Nefroloji Derneği’nce düzenlenen 4. Olgu Panayırı adlı bilimsel toplantı  3-4 Kasım 2017 tarihlerinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji Kliniği ev sahipliğinde Sabancı Kültür Merkezi' nde gerçekleştirildi. İki yılda bir geleneksel olarak düzenlenen toplantıya Çocuk Nefrolojisi alanında çalışan 200 hekim katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrasında Çocuk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Önder Yavaşcan, Çocuk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut tarafından açılış konuşmaları yapıldı. Bu konuşmalarda bu organizasyonda çocukluk çağında görülen böbrek  sorunlarının olgular eşliğinde tartışılmasının, özellikle genç hekimlerin eğitimine önemli katkılar sağlayacağı belirtildi. 

 Toplantı sonrası toplantı hakkında görüşlerini aldığımız Çocuk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Önder Yavaşcan DiyalizHaber'e açıklamalarda  bulundu: “Çocuk Nefroloji Derneği bu alanda çalışan hekimlerin üye olduğu, 30 yıllık bir  geçmişi olan, meslekdaşlarımızı bir araya getirerek eğitimlerine destek olan bir dernektir. Derneğimiz tarafından önceden gerçekleştirilen birçok toplantıda olduğu gibi, bu toplantı da yüksek katılımcı sayısı ve üst düzey bilimsel kalitesi ile  akıllarda kalmıştır. Bu iki gün süren bilimsel programda, çocukluk çağı böbrek hastalıkları, 100 olgu üzerinden ve son literatür bilgileri eşliğinde hekimler tarafından tartışıldı. Katılımcılar, çocukluk çağında görülen böbrek hastalıkları konusunda tecrübelerini ve fikirlerini paylaşma imkanına kavuştular».

 

Doç. Dr. Önder Yavaşcan  açıklamalarına « Dernek olarak bu bilimsel çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu toplantının organizasyonuna emek veren, toplantının değerine değer katan tüm konuşmacı ve katılımcılara çok teşekkür ederim» diyerek son verdi. 

Haber: Ayşe Atak/ DİYALİZHABER

Yayın Tarihi: 09/11/2017

bottom of page