top of page

İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ'NDE DAMARYOLU EĞİTİM GÜNLERİ

Yayın Tarihi: 05/03/2016

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Diyaliz Bölümü’nde 4 Mart 2016 günü “Damaryolu Eğitim Günleri” etkinliği gerçekleştirildi.


Etkinlik kapsamında; Acıbadem International Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı  Op.Dr. Mesut Kösem damaryolu ile ilgili eğitimleri verdi.

 

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Diyaliz Bölümü Öğretim Görevlisi  Hem. Emine Has: “Son dönem kronik böbrek yetmezliği tedavisi için en sık uygulanan tedavi yöntemi hemodiyaliz tedavisidir. Hemodiyaliz tedavisi diyaliz merkezlerinde doktorlar gözetiminde, diyaliz hemşireleri ve teknikerleri tarafından uygulanmaktadır.  Son yıllarda diyaliz teknikeri yetiştirmek için birçok kamu ve vakıf üniversitelerinde bölümler açıldı. İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Diyaliz Bölümü, 3 yıldır öğrencilerine eğitim veriyor. Bugün yaptığımız etkinlikte Op.Dr. Mesut Kösem tarafından hemodiyalizin anahtarı sayılan damaryolu konusunda ayrıntılı eğitimler verildi. İşlenen başlıca konular damaryolunun oluşturulması, kullanımı, muayene teknikleri ve gelişebilecek sorunlar idi. Sonrasında yapılan Workshop çalışması ile koldaki damar anatomisi Renkli Doppler Ultrasonografi cihazı kullanılarak öğrencilere gösterildi. Üniversitemiz pratik konusunda bir çok olanağa sahip olsa da damaryolu eğitiminde Renkli Doppler USG ile öğrencilerimizin tanışması bizim için çok yeni bir uygulama oldu. Konuların bu konuda çok tecrübeli bir cerrah tarafından verilmesi ayrıca ilgiyi artırdı. Bu eğitimden dolayı öğrencilerimiz çok memnun idi.  Üniversitemiz yönetim olarak bu tür eğitimleri her zaman destekliyor”  dedi. (DİYALİZHABER)

 

bottom of page