top of page

DİYALİZ SEKTÖRÜNDE SORUNLAR BÜYÜYOR !


Türkiye’de yaşayan 65.000 diyaliz hastasının her gün yaşadığı dram, belgesel film ile anlatıldı.

10 Nisan 2017 tarihinde Türk Böbrek Vakfı Konferans Salonu’nda diyaliz hastaları ve diyaliz sektörü açısından önemli bir etkinlik gerçekleştirildi. 
Diyaliz hastalarının yaşadığı sorunları bir hastanın hayat hikayesi üzerinden anlatan “Diyaliz hastaları ve diyaliz merkezlerinin sorunları ve çözüm önerileri” adlı belgesel film çalışmasının gösterildiği etkinlik yoğun ilgi gördü. 

 

Bu etkinliğe böbrek yetmezliği ve diyaliz alanında hizmet veren bir çok sivil toplum kuruluşunun yetkilileri, Sağlık Bakanlığı temsilcileri, diyaliz tedavisinde yer alan hekim-hemşireler, hasta ve hasta yakınları katıldı.

 

Belgeselin hazırlanması projesini gerçekleştiren, Böbrek Hasta Haklarını Koruma ve Yardımlaşma Derneği (BÖHAK) Genel Başkanı A. Vahap Acar bu etkinliğin yapılma amacını anlatan bir konuşma yaptı.

 A. Vahap Acar yaptığı konuşmada “ Biz bu belgeseli yaparken kamuoyuna; diyaliz hastası kimdir, diyaliz hastası nasıl yaşar, hangi sıkıntıları çeker, diyaliz hastası ne yer, ne içer, diyaliz hastası olan bir evde eşi ne gibi sıkıntılar yaşar, bunları anlatmak için bu belgeselleri çekmeye karar verdik. Biz BÖHAK olarak hasta haklarını korurken, aynı zamanda bizlere hizmet veren diyaliz merkezlerinin sorunlarının hastaya nasıl ciddi bir şekilde yansıdığını fark ettik. Diyaliz merkezlerinin yaşadığı ekonomik sorunlarından dolayı, yetişmiş elemanların başka alanlara kaymasının, kalitesiz malzeme kullanılmasının uzun vadede hastaya nasıl yansıdığına dair bilgileri içeren ikinci bir belgesel daha hazırladık ve bugün sizlere sunacağız” şeklinde konuştu. 


Daha sonra belgesel filmlerin gösterimi gerçekleştirildi. Mustafa Çatıkkaş’ın yönetmenliğini gerçekleştirdiği belgesel filmin gösteriminde bir diyaliz hastasının yaşamından kesitler verildi. Filmde bir diyaliz hastası olarak 28 yıldır hayat mücadelesi veren Sedat Kızıltoprak’ın gözüyle yaşadığı zorlu yıllar, eşinin ve çocuklarının verdikleri yaşam mücadelesi ve yaşadığı zorluklar, izleyenleri duygulandırdı.

Türk Böbrek Vakfı (TBV)  Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk,  Özel  Hastaneler  ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD)  Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Reşat Bahat, Diyaliz Merkezleri Derneği (DİADER ) Yönetim Kurulu Başkanı Yrd.  Doç. Dr. Hakan Kaptanoğulları, Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği (DİYAMER) Yönetim Kurulu Başkanı  Başkanı Dr. Basri Yılmaz, Diyaliz Hekimleri Derneği (DİHED)  Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Adem  Sezen temsil ettikleri kurumların, diyaliz hastalarının ve diyaliz sektörünün sorunları hakkında çözüm önerilerini paylaştılar. Daha sonra belgesel film çalışmaları ve etkinliğe katkı verenlere plaketleri takdim edildi.

Toplantı sonrası görüşlerini aldığımız Diyaliz Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Adem Sezen “ Diyaliz sektöründe yaşanan sorunlar sadece hastaları değil, biz gibi bu hastalara hizmet veren hekim, hemşire ve teknikerleri de yakından ilgilendirmektedir. Diyaliz merkezlerinde yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle, diyaliz konusunda yıllarca emek vermiş tecrübeli diyaliz hekimleri ve diyaliz hemşireleri bu alanda çalışmayı bırakmak zorunda kaldılar. Diyaliz hekimliğine artık hiç hekimlerden talep gelmemektedir. Kamunun birçok diyaliz merkezinde yönetmeliklere aykırı olduğu halde diyaliz hekimi olmadan diyaliz yapılmaktadır. Bir diğer önemli sorun ise planlama yapmadan, ihtiyaç olmadığı halde 10.000 tane diyaliz teknikeri yetiştirildi. Halen ülkemizde bu alanda 35 üniversitede bu eğitim veriliyor ve bu yıl yaklaşık 3000 öğrenci daha alınacak.  Yetkililerin bir an önce diyaliz hastalarının ve bu sektöre hizmet veren sağlık personelinin sorunlarına ilgi göstermelerini bekliyoruz” açıklamasını yaptı.  (Haber: Hıdır Arslan-DİYALİZHABER)

Yayın Tarihi: 13/04/2017

bottom of page