top of page

Hem. Ayşen Toktay

aysentoktay@hotmail.com

 

Çocuk Periton Diyalizi Sorumlu Hemşiresi

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

 

EY!!! YENİ YILIM, YENİ YAŞIM

 

Aralarında 15-16 günü var her ikisinin. İkisine de ithafen söyleyeceklerim var. 23/12/2017. Evimin mutfağındayım. Kahvem ve radyoda Zerrin Özer. Çekirdek ailemin babası ve kızını uğurlamışım az evvel. Yalnızım. Yazmak için her koşul hazır.

 

O da ne! Kapıdan başını uzatmış gizli bir misafir. Adı; Kader. Hepiniz tanıyorsunuz, yabancı değil. Diyor ki; sen ne plan yaparsan yap. Gülmekten cümlesini tamamlayamıyor. Diyecek ki; ben ne dersem o olacak. Kader abla, sana boynumuz kıldan ince. Şayet sağlığım ve ömrüm yeterse ve nasip te varsa kesişir seninle yollarımız 2018’de, 44’leri sürdüğüm günlerde, rahat ol sen. Gülmüyor, hoşuna gitti büyüklüğünü tanımam.


Sizler yapar mısınız bilmiyorum. Nasip deyip bir yıllık Ayşen’i kalkındırma programı yaparım ben kendime. Geçen bir yılı değerlendirir sonra da önüme bakarım. İlk kez kendim dışında birileriyle paylaşacağım istek ve dileklerimi.

Güzel kızımın, hayatının dönümü olacak senesi 2018; 12. Sınıf. İsterim ki; verdiği her emek karşılığını bulsun hayatında. Öncelikle hep mutlu, hep huzurlu olsun, benim güzel kuzum.

 

Eşim; 22 yıldan fazladır birlikte yol aldığım hayat arkadaşım. İyi niyetinin ve merhametinin karşılık bulduğu bir yıl olsun, senin için.


Ailem...Gittikçe küçülen ailem. Aramızdan ayrılıp ebedi hayata göçen sevdiklerim. Hepinizi çok özlüyorum. Kalan aile fertlerime ise yaşarken bir gün olmayacağımız duygusunu yaşam felsefesi haline getirmelerini diliyorum.
   

İkinci ailem. Canlarım.14 yıllık periton maceramda, hayatıma girmiş çocuklarım ve aileleri. Anneler, babalar, teyzeler, amcalar.. .Çok kalabalığız, kendi ailemin aksine. Hepinize sağlık diliyorum, ömür diliyorum. Hep hayatımda kalın istiyorum.

 

İşim, canım mesleğim; 23 yıl… Ben seni sevdikçe, sen bana daha fazlasını verdin. Olmam gereken en harika yerdeyim. Allah’ıma şükür. Bildiğiniz üzere, bir periton diyaliz hemşiresiyim. Bir hemşirenin başına gelebilecek, en güzel mesleki kazayı yaşıyorum 14 yıldır. Sağlığım el verdiği, ömrümün yettiği ve heyecanım sürdüğü sürece seninleyim. 2018’in programını yaptım. Daha çok bilimsel yazı, daha çok sosyal yazı ve belki de bir kitap. Bakalım; kısmet. Belki de yüksek lisans sığdırırız bir de bu yıla. Her şey güzel olacak periton; sen bana ben sana bu kadar tutkuyla baktığımız sürece.

 

Dostlarım, arkadaşlarım. Hepiniz benim için ayrı ayrı çok değerlisiniz. Hepinizi çok seviyorum. Dostlarım, hep birlikte yaşlanalım istiyorum. İçimdeki çocuk; biliyorsunuz hala küçük. Şımarık, muhalif… Yoruyorum sizi zaman zaman. Bu konuyla ilgileneceğim 2018’de. Bilin ki; söz vermiyorum. Aynı tas, aynı hamam, devam edebilirim de.

 

Dört kardeşiz biz. En küçüğümüz hepimiz için ayrıdır. Candır benim için. Tanımanızı isterdim. Kızımdan farkı yoktur, kalbimde. Bilir çok sevildiğini, tarafımdan. Bir kere daha bilsin istiyorum. Seni çok seviyorum ablacım. Yolun hep açık olsun. O güzel kalbinden geçen her istek ve dilek 2018’de gerçek olsun.

 

Piyango bileti almış arkadaşlara üzücü bir haberim var. 2018 benim yılım. Şans yılım. Para ben de yani. Önemli mi? Evet önemli. Güzel bir araç hepimiz için. Mutluluk satın alamayacağımı biliyorum, hepiniz gibi. Olsun, başka şeyler satın alırım. Deneyimlemek istiyorum. İtirazı olan var mı? Noel baba, aldın sen mesajı. Bekliyorum seni 31 Aralık’ta…

 

Siz DiyalizHaber takipçileri ve yazımın size ulaşmasında katkısı olan arkadaşlarım. Beni ben yapan ve beni çok mutlu kılan yazı yazma hobim, sizinle farklı bir anlam kazandı. Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.


2018 sizlerin, musmutlu geçireceği bir yıl olsun. Tüm dilek ve istekleriniz gerçek olsun. Sağlık, mutluluk ve huzur bu yılda yakanıza yapışsın ve sizi hiç bırakmasın. Para konusuna hiç girmiyorum, onu halletmiştik aramızda!!!

 

Sevgiyle kalın, hoşça kalın.

Yayın Tarihi: 23/12/2017

bottom of page