top of page

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ DOMUZ BÖBREĞİ İLE BÖBREK NAKLİ YAPILAN İLK KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ!

ABD'de 100.000'den fazla kişi organ için bekleme listesinde bulunuyor ve her yıl binlerce hasta organ nakli yapılamadan hayatını kaybediyor.

Genetiği değiştirilmiş domuz böbreği nakli yapılan ilk insan olan Richard "Rick" Slayman, operasyondan yaklaşık iki ay sonra hayatını kaybetti.

Son dönem böbrek hastalığına sahip olan Slayman, 62 yaşındayken 16 Mart 2024 tarihinde Boston'daki Massachusetts Genel Hastanesi'nde genetiği değiştirilmiş domuz böbreği kullanılarak başarılı böbrek nakli yapılmıştı. Hastanın böbreği çalışmış ve diyaliz ihtiyacı ortadan kalkmıştı.

 

Bay Slayman'ın MGH'deki doktoru Winfred Williams, "Bu teknolojik ilerlemeden kaynaklanan bol miktarda organ tedariği, sonunda sağlıkta eşitliği sağlamak ve böbrek yetmezliğine karşı en iyi çözümü - iyi işleyen bir böbrek - ihtiyacı olan tüm hastalara sunmak için çok ileri gidebilir" dedi.

Geçen ay 54 yaşındaki New Jersey'li bir kadın, genetiği değiştirilmiş domuz böbreği nakli yapılan ikinci kişi olmuştu.

 

Nakli gerçekleştiren ekip, bunu dünyadaki organ sıkıntısına, özellikle de organ sıkıntısının orantısız şekilde etkilediği etnik azınlık topluluklarına yönelik potansiyel bir çözüm sağlayabilecek tarihi bir adım olarak övdü.

 

ABD'de 100.000'den fazla kişi organ için bekleme listesinde bulunuyor ve her yıl binlerce hasta organ nakli yapılamadan hayatını kaybediyor.

Ameliyat, nakil ihtiyacı olan insanlar için organ sıkıntısını hafifletmenin bir yolu olarak, ksenotransplantasyon (bir türden diğerine organ nakli) alanında bir dönüm noktasıydı. Hayvan organlarını genetik olarak değiştirme çabası, insan vücudunun yabancı dokuyu reddetmemesi umuduyla yapılıyor.

 

Bu operasyon öncesi domuz böbreğinin, Cambridge merkezli ilaç şirketi eGenesis tarafından "zararlı domuz genlerini ortadan kaldırmak ve insanlarla uyumluluğunu artırmak için belirli insan genlerini eklemek" amacıyla değiştirildiği belirtildi.

 

Hastane yaptığı açıklamada; “Slayman’ın ölümünün böbrek nakli sonucu olduğuna dair "hiçbir belirti" bulunmadığını” söyledi. Organ nakli cerrahı daha önce nakledilmiş böbreğin en az iki yıl boyunca işlev görmesini umduğunu söylemişti.  

 

Hastane açıklamasında; " Massachusetts Genel Hastanesi Organ Nakli Ekibi, Bay Rick Slayman'ın ani vefatından derin üzüntü duymaktadır" ifadesine yer verildi. "Bay Slayman, dünya çapındaki sayısız organ nakli hastası için sonsuza kadar bir umut ışığı olarak görülecek ve ona, ksenotransplantasyon alanını ilerletme konusundaki güveni ve istekliliği için derinden minnettarız." dedi. DİYALİZHABER

 

 

KAYNAKLAR:

1) https://www.npr.org/2024/05/12/1250835113/pig-kidney-transplant-richard-slayman

2) https://www.channelnewsasia.com/world/first-patient-get-pig-kidney-transplant-dies-2-months-after-operation-4330316

3) https://www.bbc.com/news/world-us-canada-68710229

4) https://www.massgeneral.org/news/press-release/worlds-first-genetically-edited-pig-kidney-transplant-into-living-recipient

Yayın Tarihi: 13/05/2024

Yorumlar

Share Your ThoughtsBe the first to write a comment.
bottom of page