top of page

İSPANYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN EDTNA/ERCA KONGRESİNDE TÜRKİYE RÜZGARI 

17-20 Eylül 2016 tarihleri arasında İspanya’nın Valensiya  şehrinde   EDTNA/ERCA Uluslararası Kongresi gerçekleştirildi. Kongreye ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri olmak üzere Dünya’nın 70 ülkesinden konuşmacı ve katılımcılar katıldı.

 

Bu yılki kongrede Türkiye’den yapılan sözlü ve poster bildirilerin sayı ve içeriği dikkat çekti. Kongrede Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi’nden Nazan Aydın’ın Suriyeli sığınmacı hemodiyaliz hastalarının tıbbi ve sosyo-ekonomik durumlarını inceleyen çalışması yoğun ilgi gördü.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi  Diyaliz Ünite’sinden Canan  Sayan ise  Hemolitik Üremik Sendrom konulu sunumunu gerçekleştirdi. Canan Sayan yaptığı sunumda çocukluk çağında görülen Hemolitik Üremik Sendrom’un tedavisinde destek tedavisi olarak akut diyaliz uygulanmasının tedaviye katkı sağladığını belirtti. Katılımcılar tarafından sunum ilgi ile izlendi.

 

Avrupa Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği/Avrupa Böbrek Bakım Derneği (EDTNA/ERCA) tarafından  düzenlenen bu kongre, kronik böbrek hastalarının tedavisinde rol alan hemşireleri, sosyal hizmet uzmanlarını, diyetisyenleri, teknisyenleri, organ nakli koordinatörlerini ve birim yöneticilerinin katılım gösterdiği   Avrupa’nın bu alandaki en büyük kongresi olarak kabul edilmektedir.

Bu kongrede böbrek yetmezliği tanı ve tedavisinde hemşirelik bakım hizmetleri konusunda bilimsel toplantı ve sunumlar gerçekleştiriliyor. Ayrıca katılımcılar hasta bakımı, tedavi yöntemleri ve geliştirilen yeni teknolojik yenilikleri takip edebiliyor.

Kongreye Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği’nden katılan Doç. Dr. Mürvet Yılmaz yaptığı açıklamada; “Kongreye katılan Türk ekibi yaptıkları başarılı sunumlarla göz doldurdu. Tüm kongrede sunum için  kabul edilen 85 sözlü bildiriden 7 tanesi Türkiye’ye ait idi. Ayrıca yapılan sunumlara katılımcıların gösterdiği ilgi çok yüksek idi. Bu başarılı çalışmaları ve sunumları sebebiyle Türk diyaliz hemşirelerimizle gurur duyuyorum. Bundan sonraki yıllarda da başarılarının sürmesini bekliyorum” dedi. (Haber- Sevginar Şentürk) DİYALİZHABER

Yayın Tarihi: 07/10/2016

bottom of page