top of page

Hülya Akgün

hulya1717@hotmail.com

 

Diyetisyen

Özel Çevre Hastanesi

 

HEMODİYALİZ HASTALARINA MUTLU YILLAR DİLERKEN !  

Evet yeni bir yıla giriyoruz. 2016’nın son saatlerine girerken, hemodiyaliz ile hayatını sürdüren hastalarımıza bazı önerilerde bulunmak istedim.

Hemodiyalize giren hastaların, yaşam kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan birisi de doğru beslenmedir. Yılbaşı sofralarında neler yenileceği heyecanı ve telaşına tabii ki hastalarımız da ortak olacaklardır.

Özellikle en son Cuma günü diyalize girecek hastalarımız  sıvı alımı ve potasyumdan zengin gıda tüketimi konusunda daha dikkatli olmalılar.

Potasyumdan zengin gıdalar kaslarımızın daha fazla kasılmasına sebep olur ve yorgunluk hissi yaratır. Kalpte kaslardan  oluşan bir organ olduğu için kalbimize zarar vererek kalbin ritmini bozar ciddi sorunlara yol açabilir.

Hastalarımız potasyum ve fosfordan zengin gıdaları tüketirken gösterdikleri dikkati, tuzlu baharatlı gıdaları tüketirken de göstermelidir. 

Aklından alkol tüketmeyi geçiren hastalarımıza, alkol tüketmeyi önermiyorum, idrar çıkışınız yoksa alkol kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Yılbaşında tüketilebilecek gıdaları göz önünde bulundurarak size tavsiyem şudur ki; patates, kestane, kabak tatlısı, meyve suları, patlamış mısır, muz, kivi, portakal, mandalina, greyfurt, trabzon hurması, kök sebze ile hazırlanmış salatalar (havuç, turp, kereviz), kahve, koyu çay, salep gibi gıdaları menünüzden uzak tutmanızdır.  Çünkü bu gıdalar yüksek oranda potasyum içermektedir.

Balık, deniz ürünleri, salam, sosis, sucuk, pastırma, yağlı peynir çeşitleri, hazır gıdalar (bisküvi, kraker, cips), kola ve gazlı içecekler, mayalı içkiler, ekmek mayası ve bu maya ile hazırlanmış gıdalar, bir bardak süt veya yoğurttan fazlası, süt ve yumurta ile hazırlanmış tatlılar, sakatatlar, et suyu ya da tavuk suyu ile hazırlanmış pilav ve çorbalar fosfordan zengin gıdalardır.  Bu gıdaları  ölçülü  tüketmelisiniz.  

                                                                                                                                               

Sıvı tüketiminiz içtiğiniz çay, çorba, su dahil günlük 4 su bardağını geçmemelidir. Bunu sağlayabilmek için sizi susama hissini artıracak tuz, şeker ve baharattan uzak durun.

Yediğinizin ilacınız, ilacınızın yediğiniz olduğu,  güzel bir yıl diliyorum… 

Yayın Tarihi: 30/12/2016

bottom of page