top of page

HEMŞİRELİK; GÜNÜMÜZDE SADECE HEMŞİRELİK DEĞİLDİR!


Sevginar Şentürk, geleceğin hemşirelerine tecrübeleriyle yol gösterdi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nde gerçekleştirilen nefroloji hemşireliği etkinliği öğrencilerin yoğun ilgisini çekti. 
Bu türdeki etkinliklere konusunda uzman ve rol model olabilecek kişiler davet ediliyor. Bu kişilerin mesleğin henüz başında olan genç hemşire adaylarıan bilgi ve tecrübelerini aktarmaları hedefleniyor.


22 Mayıs 2017 tarihinde  gerçekleştirilen etkinliğin konuğu; İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefrolojisi Kliniği’nde eğitim hemşiresi olarak çalışan ve Türk Nefroloji,  Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği yönetim kurulu üyesi Sevginar Şentürk idi.

Sevginar Şentürk «Diyaliz hemşiresinin Görev Yetki ve Sorumlulukları/Dünya ve Türkiye’ deki Diyaliz Hemşireliğine Bakış» konulu sunumunu gerçekleştirdi.  


Sevginar Şentürk yaptığı sunumda; «30 yıldır hemşirelik mesleğinin içindeyim. Bu meslek hayatımın 25 yılını böbrek yetmezliği hastalığına yakalanan çocuklarla ve tedavileriyle geçirdim. Bu zaman içinde, sağlık sisteminin değişik birimlerinde her türlü görevi yaptım. Bu geçen yıllar içinde hemşirelikte çağın gereksinimlerine göre yeniden bir yapılanma gerçekleşti. Hemşirelik artık sadece bir yardımcı sağlık personeli değildir. Hemşireler aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinin planlayıcısı ve katılımcısı olmak zorundadır. Hemşireler sadece bireysel olarak çalışmakla hedeflerine ulaşamazlar. Bunun yanında meslek örgütleri ve derneklere üye olmalısınız. Hep beraber ve organize bir şekilde çalışarak hemşireliği geleceğe taşımamız gerekiyor.  Sizler bilimsel çalışmalar yapmalısınız, ürettiklerinizi toplantı ve kongrelerde meslektaşlarınızla ve tüm dünya ile paylaşmalısınız. Sağlık sistemi bir ekip çalışmasıdır. Bireysel başarılar ile hedefe ulaşamayız. Hep birlikte bir şeyler başarmanın verdiği mesleki doyumu yaşamalısınız. Angaryadan kaçmayın ve bunun sizin için ileride bir gücünüz olacağını unutmamalısınız.  Bu mesleği sevmelisiniz, sevmeden hemşirelikte mutlu olamazsınız. Hemşireliği sevmiyorum diye bir şey olamaz. Bu meslek hayatın ta kendisidir. Bu mesleği sevmemek demek; ben kendimi sevmiyorum, insanları sevmiyorum, toplumu sevmiyorum demektir.  Unutmayın bu hastalar bizim çocuklarımız, arkadaşlarımız, annelerimizdir. Onların sağlığı ve mutluluğu için; her zaman, herkesten çok çalışmak zorundayız» dedi.


Etkinlik sonrası görüşlerini aldığımız Sevginar Şentürk; « Genç meslektaşlarımla bir arada olmak benim için mutluluk vericiydi. Meslek hayatımda edindiğim tecrübelerimi, yolun henüz başında olan  gençlere aktarma fırsatı verdikleri için, Doç. Dr. Yasemin Tokem, Doç. Dr. Elif Ünsal Avdal’a ve Öğr. Gör. Fatma İltuş’a teşekkürlerimi sunmak istiyorum» diyerek açıklamalarına son verdi.   Haber: Merve Dikmen (Öğrenci Hemşireler Derneği Temsilcisi) DİYALİZHABER

Yayın Tarihi: 22/05/2017

bottom of page