top of page

TÜRKİYE'NİN ORGAN NAKLİ TECRÜBESİNİ DÜNYAYLA PAYLAŞACAĞIZ !

DİHED Organ Nakli Konusunda Yayınlanacak Bilimsel Dergi İçin Düğmeye Bastı.

Organ yetmezliği konusu ülkemizde ve dünyanın sağlık alanında en hızlı büyüyen sağlık sorunlarından birisidir. Organ yetmezliklerinin en iyi ve çoğunlukla tek tedavi seçeneği organ naklidir. Ülkemizde  son 10 yıl içinde Organ Nakli alanında büyük atılımlar olmuştur. Daha önceden bu tedaviler için, yurt dışına gidilmekteyken; şu an için ülkemiz yurt dışından gelen hastalar için bir tedavi üssü haline gelmiştir.

 

Ülkemizde organ nakli alanında oluşan tecrübelerin bilimsel çalışmalar ile tüm dünyaya ulaştırılması amacıyla Diyaliz Hekimleri Derneği (DİHED) bir bilimsel dergi oluşturma projesini hayata geçiriyor. Bu konuda gerekli hazırlıklar tamamlanarak dergi bilimsel çalışmaları kabul etmeye başladı.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz DİHED Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Hıdır Arslan; “Ülkemizde Organ Nakli alanında büyük bir tecrübe birikimi oluşmuştur. Ülkemiz özellikle canlıdan böbrek nakli ve karaciğer nakli konusunda çok büyük ilerlemeler göstermiştir. Ben yakın gelecekte Türkiye'nin organ nakli alanında lider konuma ulaşacağına inanıyorum. Biz de Diyaliz Hekimleri Derneği olarak bu alanda  “International Journal of Transplantation” adıyla yayın yapacak bir bilimsel dergi oluşturuyoruz. Derneğimiz tarafından böbrek nakli hakkında 30 yıldır başarılı çalışmalar yapan Prof. Dr. Alp Gürkan'ı dergi editörü olarak görevlendirdik. Editörümüz Prof. Dr. Alp Gürkan ve dergi ekibine yayın hayatında başarılar diliyorum” dedi. 

 

Bilimsel derginin editörü olarak çalışmalar yapan Prof. Dr. Alp Gürkan ise “Dergimiz DergiPark üzerinden on-line, açık erişimli bir dergi olup; tüm dünyaya ulaşabilmesi için İngilizce olarak yayın yapacaktır. Dergimizde ülkemizde bu konuda dallarında en yüksek tecrübeye sahip bir Editörler Kurulu ile çalışıyoruz.  Dergimiz Böbrek Nakli, Karaciğer Nakli, Kalp Nakli ve Kemik İliği Nakli konularındaki bilimsel çalışmaları kabul etmeye başlamıştır. Ülkemizde bu alanda çalışan tüm hekimleri bilimsel çalışmalarıyla dergimizde yer almaya davet ediyoruz” şeklinde açıklama yaptı. DİYALİZHABER

Yayın Tarihi: 27/12/2018

bottom of page