top of page

PROF. DR. ALPER DEMİRBAŞ HASTALARI VE SEVENLERİ TARAFINDAN SONSUZLUĞA UĞURLANDI!

Türkiye’de en fazla böbrek nakli ameliyatını gerçekleştiren doktorlardan Prof. Dr. Alper Demirbaş sevenlerinin, yetiştirdiği doktorların ve tedavi ettiği hastaların gözyaşları içinde Antalya Çakırlar Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Prof. Dr. Alper Demirbaş yıllardır yurt içinden ve yurt dışından gelen binlerce hastaya yaptığı böbrek nakli ve karaciğer nakli operasyonları ile Antalya’yı dünyada en fazla organ nakli yapılan şehirlerden biri haline getirmişti.

 

Geçtiğimiz aylarda kendisine akciğer kanseri teşhisi konulan ve İstanbul’da bir hastanede operasyon geçiren Prof. Dr. Alper Demirbaş ameliyat sonrasında Antalya’ya dönmüştü. 61 yaşındaki Prof. Dr. Alper Demirbaş yaklaşık 3 haftadır Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi görüyordu. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Prof. Dr. Alper Demirbaş dün öğleden sonra enfeksiyona bağlı çoklu organ yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

Prof. Dr. Alper Demirbaş Kimdir?

1963 yılında Çorum’da dünyaya geldi.

1980-1986 Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıp eğitimini tamamladı.

1987-1993 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Genel Cerrahi Eğitimi aldı.

1995-1997 yıllarında Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi’nde organ nakli üst ihtisasını tamamladı.  
1998 yılında Akdeniz Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Doçentlik ünvanını aldı.

2001 yılında Kyoto Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev aldı.

2003 yılında da Essen Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2004 yılında Akdeniz Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Profesörlük ünvanını aldı.

2008-2023 yılında Medical Park Antalya Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu olarak çalıştı.  

25 Ekim 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile kurucularından olduğu ve 15 yıldır çalıştığı Medical Park Antalya Hastanesi’nden de aynı tarih itibariyle ayrıldığını bildirdi.

 

Meslek hayatı boyunca gazeteci Buket Aşçı, sanatçı Ferdi Tayfur, Hekim Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu gibi bir çok ünlünün yanında binlerce kişiye ümit olan Prof. Dr. Alper Demirbaş hastaları ve ekibi tarafından çok seviliyordu.

Prof. Dr. Alper Demirbaş için Uncalı Mezarlığı Camii’nde cenaze namazı kılındı. Vasiyetinde kalabalık bir cenaze töreni istememesine rağmen sevenleri, dostları ve hastaları onu son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

Türkiye'deki organ naklinin öncülerinden kabul edilen, 10.000 civarındaki organ nakli ameliyatı gerçekleştiren, on binlerce hastanın yüzünü güldüren ve yüzlerce organ nakli cerrahının yetişmesine emek veren Prof. Dr. Alper Demirbaş'ın cenazesi yakınlarının ve sevenlerinin gözyaşları arasında Çakırlar Mezarlığı'nda toprağa verildi. DİYALİZHABER

Yayın Tarihi: 02/02/2024

bottom of page