top of page

DİYALİZDE ÇALIŞAN HEKİM VE HEMŞİRELER RESERTİFİKASYON SINAVINA HAZIRLANIYOR!

DiyalizHaber sınava gireceklere destek olmak için soru bankası oluşturuyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından 16 Aralık 2016 tarihinde yapılan duyuru ile, 2017 Mayıs ayında yapılacak Resertifikasyon Sınavı takvimi başlamış oldu. Sınav,  diyaliz sektöründe gündemin ilk sırasına otururken, sınava gireceklerde ise sınav heyecanı başladı. 

Diyaliz sektöründe çalışanlar diyaliz eğitim merkezlerinde gördükleri kurs sonrası bir sınava alınıyor. Bu sınavda başarılı olanlar diyaliz sorumlu uzman hekim, diyaliz sorumlu hekimi, hemodiyaliz hemşiresi ve periton diyaliz hemşiresi ünvanlarını alarak diyaliz merkezlerinde çalışmaya başlıyorlar. Bu verilen sertifikaların geçerlilik süresi uzman hekimler için 3 yıl, sorumlu diyaliz hekimi ve diyaliz hemşireleri için ise 5 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre dolmadan diyaliz çalışanlarının resertifikasyon sınavlarına girmeleri ve  sınavda başarılı olanların, İl Sağlık Müdürlüğü'ne ya da Sağlık Bakanlığı’na sertifika asıllarını götürerek, sınav tarihi itibariyle sertifikalarının 7 yıl daha geçerli olduğuna dair şerh işlemini yaptırıyorlar.

Konu hakkında  Diyaliz Hekimleri Derneği kurucusu ve DiyalizHaber haber sitesinin yöneticisi Dr. Adem Sezen yapılacak resertifikasyon sınavı hakkındaki görüşlerini paylaştı: “Bu sınava her zamankinden daha fazla sayıda hekim ve hemşirenin katılması bekleniyor. Biz DiyalizHaber olarak diyaliz sektörünün gözü ve kulağı olmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızın sınava hazırlanırken başvuru kaynağı olarak kullanabilmeleri için web sayfamızda DiyalizAkademi adında bir bölüm oluşturduk. Bu bölümde şu ana kadar hekim ve hemşireler için hazırlanmış soruları ve cevaplarını yayınlamaya başladık. Bu şekilde diyalizde çalışan arkadaşlarımızın, sınava hazırlanmalarına destek olmaya çalışacağız. Resertifikasyon sınavı diyaliz sektöründe çalışanlar için, bilgilerimizi yenileme imkanı tanımakla birlikte, diğer sertifika ile hizmet veren bölümlere böyle bir sınavın yapılmaması bir adaletsizlik olarak kabul edilmektedir”.

Dr. Adem Sezen sözlerini “ ülkemizde dünya standartlarında diyaliz hizmetinin verilmesinde katkıları olan,bu sınava girecek tüm hekim ve hemşirelere sınavda başarılar diliyorum” diyerek son verdi. (Haber: Hıdır Arslan-  DİYALİZHABER)

Yayın Tarihi: 29/12/2016

bottom of page