top of page

TNDTHD OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI REKOR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ!


Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği olağan genel kurul için İstanbul’da toplandı.
 

Türkiye’de nefroloji, diyaliz ve transplantasyon alanında çalışan hemşirelerin tek meslek örgütü olan Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği (TNDTHD) üyelerinin eğitim ve mesleki sorunlarının çözümünü hedefliyor.

Son haftalarda diyaliz merkezlerinde ve nefroloji kliniklerinde çalışan hemşireler arasında genel kurul seçimleri gündemin ana maddesi olmuştu. 29 Nisan 2017 tarihinde Ramada Plaza’da gerçekleştirilen olağan genel kurul çok yoğun ilgi ve 250 kişi gibi bir rekor katılım ile gerçekleştirildi.  Seçim için sadece İstanbul’dan değil, diğer şehirlerden de oldukça yoğun üye katılımı gerçekleşti.

Genel Kurul  İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Daha sonra genel kurul divanı seçimine geçildi. Açık oylama ile yapılan seçimle, başkanlık divanına Lale Akkaya, Mevlüt Ürgen ve Esvet Baykal seçildi.
2014-2016 çalışma dönemi faaliyet ve bilanço raporları okunarak, müzakere edildi. Denetçiler raporu açıklandı. Yönetimin kurulunun ibrası gerçekleştirildi.  Faaliyet raporunda geçen dönem içinde, hemodiyaliz ve damaryolu konusunda yapılan eğitim toplantılarının çokluğu dikkat çekti. Yönetim kurulunca dernek kurucusu ve 6 dönem yönetim kurulu başkanlığı yapan Prof. Dr. Birsen Yürügen’in derneğin onursal başkanı olmasına karar verildiği açıklandı. Daha sonra 2017-2020 çalışma döneminde tahmini program, bütçesi müzakere edilerek onaylandı. 


Seçimin hangi seçim tekniği ile yapılacağı kararının verilmesi, genel kurulda tartışmalara ve polemiklere sebep oldu. Seçimin çarşaf liste ile yapılması konusunda mutabakat sağlanarak aday yönetim kurulu ve denetim kurulunda yer almak isteyen üyeler başvurularını yaptı. Daha sonra üyeler belirledikleri adayları mühürlü oy pusulalarına yazarak, kapalı mühürlü zarf içinde oy sandıklarına attılar.


Oy sayımı sonucu en fazla oyu alan Ayten Karakoç, Tülay Aksoy, Sevginar Şentürk, Sevel Yıldız, Fatma Gedikli, Gülseren Pehlivan ve Arzu Arda yönetim kuruluna seçildiler. Denetim Kurulu’na ise Gülbahar Kirikçi, Zemine Dinç Doğrusöz ve Fisun Ersun seçildi. Yönetim kurulu tarafından Ayten Karakoç’un başkan, Tülay Aksoy’un sekreter, Sevginar Şentürk’ün sayman olarak görevine devam etmesi kararı oybirliğiyle alındı.

 

Genel kurul seçimleri, TNDTHD’nin kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Hem. Ayten Karakoç DiyalizHaber’e açıklamalarda bulundu: «Derneğimiz ülkemizde kurulmuş olan en önemli mesleki derneklerden birisidir; 1992 yılında Türk nefroloji hemşireliğinin gelişmesi, çağdaş seviyeye ulaştırılması için  mesleki bir derneğin öncülük etmesinin gerektiğine inanan Birsen Yürügen'in öncülüğündeki bir ekip tarafından kurulmuştur. 25 yıl derneğimiz bir çok ulusal ve  uluslarası proje ve başarıya imza attı. Yönetim kurulumuz olarak, geçmişte verdiği hizmetler sebebiyle Birsen Yürügen’i Onursal Başkan ünvanını vermeyi uygun gördük. Kendisini her zaman bilgi ve tecrübeleriyle  yanımızda görmek istiyoruz».

 

Ayten Karakoç sözlerini «Geçen dönemde olduğu gibi, bu alanda çalışan hemşire, tekniker, diyetisyen, psikolog ve diğer sağlık çalışanlarını derneğimize ve çalışmalarımıza bekliyoruz. Derneğimiz eğitim çalışmalarına olduğu kadar üyelerimizin çalışma koşulları ve özlük hakları konusunda da çalışmalarına devam edecektir. Hemodiyaliz için bir hemşire veya teknikerin  en fazla 5 hastaya bakabileceğini savunuyoruz. Gereğinden fazla diyaliz teknikeri yetiştirilmesi politikasının hemşire ve teknikerlerin işsiz kalmasına ve düşük ücretlerle çalışmasına sebep olduğunu görüyoruz. Bu gibi sorunların çözümü için derneğimiz gerekli çalışmaları yapacaktır. Yeni yönetim kurulu adına seçime katılan veya katılamayan tüm üyelerimize teşekkür etmek istiyorum» diyerek sözlerine son verdi. (Haber: Sevginar Şentürk-DİYALİZHABER)
 

Yayın Tarihi: 30/04/2017

bottom of page